Servise sokulan elektrikli minibüslere tepki gösteren Adalılara gözaltı

T24 Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İETT Genel Müdürlüğü’nün, İstanbul Adaları’nda elektrikli minibüs seferlerini başlatması, bölge sakinlerinin tepkisine neden oldu. Adalar’ın tarihi, kültürel ve doğal dokusuna zarar vereceği iddiasıyla minibüslerin önünü kesen 9 kişi, jandarma tarafından gözaltına alındı.

Adalar Vakfı Başkanı Ali Erkurt, yapılan bu değişikliğin Adalar’ın özgün karakterini basitleştireceğini belirtti. Vakıf Başkanı, “Bu araçları Adalar’a getirmek, burayı sıradanlaştırmak, basitleştirmek demektir,”

Gözaltına alınanlar arasında Hatice Kaymakçı, Beril Ünal, Cem Kesici, Cemal Üna, Onur Şen, Utku Eroğlu, Destan Özgit, ve Muhammet Uygun

TIKLAYIN – İETT’nin Adalar’a minibüs kararı, Adalıları ayaklandırdı: İBB ne diyor, halk ne istiyor?

Adalar Sivil İnisiyatifi ve yerel halk daha önce İBB ve İETT yetkililerine ulaşarak, 4500’den fazla imza topladıkları bir dilekçe sunmuş, ancak bu talepleri yanıtsız kalmıştı. 20-22 Mayıs tarihleri arasında ise Adalar Belediyesi aracılığıyla 1386 itiraz dilekçesi daha teslim edildi.

1 Haziran’da Büyükada’da yapılan halk toplantısında İETT Genel Müdürü İrfan Demet, halkın bilgisi ve rızası olmadan araçların çalıştırılmayacağını taahhüt etmişti. Ancak, 15 Haziran’da İETT’nin minibüs seferlerine başlayacağını duyurması, Demet’e yönelik istifa çağrılarına yol açtı. Adalılar, minibüslerin seferlere başlamasını, daha önce alınan kararlara ve sürecin her aşamasında Adalıların bilgilendirilmesi gerektiğine dair yapılan anlaşmalara aykırı bulduklarını belirtiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x