AK Partili Güler: Sokak Hayvanlarına Yönelik Yasada Ötenazi Olmak Zorunda

Uzun süredir Türkiye gündeminden ayrılmayan sokak hayvanlarıyla ilgili yasa hala tartışılmaya devam ediliyor. Kimi vatandaş sokaklarda başıboş köpeklerin tehlike oluşturduğunu ve toplatılması gerektiğini, kimisi ise çıkacak olan yasada hayvanların göz göre göre öldürüleceğini ve sorunun çözümünün bu olmadığını savunuyor.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ise hassas konu için tartışma yaratacak sözlerde bulundu. Sokak hayvanlarıyla ilgili düzenleme için Güler “Yasadaki en önemli başlık kısırlaştırma. Yasada ötenazi olmak zorunda. Barınaklarda barınma imkanı olmayan, kuduz hastalığı taşıyan ve acılar içerisinde hayatını sürdürmeye çalışan hayvanlarımız var” dedi.

“Görüşme trafiği yürüttük. Yasadaki en önemli başlık kısırlaştırma. Bu kısırlaştırma birlikte sahiplendirme.

UYUTULMA OLACAK MI?

Yasada ötenazi olmak zorunda. Toplumsal risk taşıyan hastalıklı hayvanlarımız var. Barınaklardaki hayvanları da korumak zorundayız.

Barınaklarda barınma imkanı olmayan, kuduz hastalığı taşıyan ve acılar içerisinde hayatını sürdürmeye çalışan hayvanlarımız var. Onların acı çekmesine rıza gösteremeyiz.

Sokakların güvenli hale gelmesi lazım.

ÖTENAZİYE KİM KARAR VERECEK?

Veteriner hekimler karar verecek. Saldırganlığı artmış, rehabilite edilemeyecek konumda vahşi bir hal almış köpekler var. Onu barınaktaki veteriner hekimler karar verecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x